O boudě

Historie Moravské boudy sahá do první poloviny 19. století, kdy na místě dnešní boudy stál jednoduchý přístřešek, který sloužil na zakrytí sena z místních luk, využívaný nejprve v letním období. Časem se seno nechávalo až do doby, kdy napadl sníh a na saních zvané rohačky se sváželo do údolí.

Postupně byly hory stále více navštěvovány tehdejšími turisty a ti se nechtěli vracet do údolí na přespání. Proto roku 1876 tehdejší majitelé Erlebachové postavili první celoročně využívaný objekt, jenž nabízel jak ubytování, tak skromné občerstvení pro návštěvníky hor a okolí. Boudě dali název Daftebaude, podle jednoho ze synů Davida, který posléze tuto boudu i provozoval. Rodina pocházela z nedalekých Davidových bud. Časem na boudě přibývaly pokoje odpovídající komfortu dané doby.

Součástí bylo samozřejmě i hospodářství, které je patrné ještě dnes v zázemí boudy – ustájení páru koní, několika kusů krav a ostatního zvířectva.

Během okupace a války byla bouda využívána pro výcvik německého vojska. Sloužila také pro ubytování mladých rektrutů německé armády. Po válce a odsunu většiny německého obyvatelstva byla bouda zařazena pod správu hotelů a restaurací a využívána pro rekreace ROH. V té době byla také přejmenována na Moravskou boudu a tento název si nese do dnešní doby.

Po roce 1989 několikrát změnila majitele. Dnešní majitel vlastní boudu od roku 1994, nájemcem je Marek Dvořák, který ji provozuje spolu s manželkou od roku 1999.

Poloha Moravské boudy je unikátní nejen svou nadmořskou výškou 1 225 m. n. m, ale také polohou v centrální části Krkonoš. Ideální místo jak pro letní, tak zimní turistiku, v zimě pak především pro lyžování a běžkování na upravených tratích v okolí. Moravská bouda je jedna z mála krkonošských bud, která není zničena různými přestavbami v pohnuté době. Její součástí zůstává prostor restaurace s vyřezávaným lustrem z roku 1932 s motivy venkovského života. I rekonstrukce celého objektu byla provedena citlivě s ohledem na jeho historii.

„Přiďte k nám pobejt.“

Moravská bouda 1225 m n. m. - Špindlerův mlýn, Krnonoše

Aktuálně

Nové webové stránky

Vypracovali a spustili jsme pro vás nové přehlednější webové stránky Moravské boudy. Neseďte u počítače a přijeďte za sněhem a relaxem na hory.

Novinky a akce na e-mail